Dopieszczanie przetargu na tramwaje dla Olsztyna

6 11 2011

Termin składania pytań i wniosków w przetargu na tabor tramwajowy dla Olsztyna już minął, ale właśnie ujrzała światło dzienne kolejna porcja odpowiedzi na pytania już zadane (o pierwszych pisaliśmy kilka dni temu). Znajdujemy w nich kilka ciekawych informacji dotyczących przystanków oraz samych tramwajów i ich wyposażenia (m.in. wyświetlaczy).

Nie czepiać się tramwaju!

Nie czepiać się tramwaju! Producentom zarzucić tego raczej nie można – oni chcą doprecyzowania czy wyjaśnienia zapisów, choć czasem usiłują też dopasować je pod siebie. To przesłanie raczej do głośnych w Olsztynie malkontentów, którzy walczą z tramwajami z uporem godnym wiele lepszej sprawy. © OlsztyńskieTramwaje.pl

Wśród najnowszych uzupełnień w dokumentacji znalazło się doprecyzowanie definicji i uprawnień inżyniera kontraktu, określenie norm zderzeniowych, które musi spełniać tramwaj czy też określenie, jak długo wóz ma poruszać się na zasilaniu akumulatorowym (baterie akumulatorów mają zapewnić przejechanie co najmniej 200 m np. w celu opuszczenia skrzyżowania w przypadku braku zasilania zewnętrznego) i w jakich wypadkach będzie to rozwiązanie stosowane (w sytuacjach awaryjnych w ruchu liniowym i w zajezdni podczas wjazdu i wyjazdu ze stanowisk obsługowych).

Jeden z producentów upewniał się, że wymóg uruchomienia tramwaju stojącego przez 48 godzin na mrozie dotyczy prób uczynienia przy temperaturze zewnętrznej -27°C. Nie wiem, czy nawet podczas najcięższej olsztyńskiej zimy temperatura wewnątrz wozu jest w stanie spaść do -27°C, ale teraz mamy jasno określone, że chodzi o temperaturę na zewnątrz.

Doprecyzowany został także zapis mówiący o tym, że „drzwi przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i z większym bagażem ręcznym muszą mieć możliwość indywidualnego sterowania przez prowadzącego tramwaj”. Nie wyznacza się, która z par drzwi ma pełnić takie funkcje, ale na wniosek jednej z firm podkreślono, że dopuszczalne jest indywidualne sterowanie tymi drzwiami zarówno z kabiny motorniczego, jak i przy samym wejściu.

W kwestii wyposażenia pojazdów określone zostało jasno, że Olsztyn nie dopuszcza zastąpienia lusterek wstecznych przez kamery. Tramwaje mają być wyposażone i w jedne, i w drugie. W tramwaju bez lusterek wyposażonym jedynie w monitoring zewnętrzny awaria tego systemu powoduje, że motorniczy „ślepnie”, stąd wymóg zastosowania starych, dobrych, tradycyjnych lusterek. Po prostu – prostota popłaca. Pierwsze warszawskie Pesy – 120N – lusterek nie miały, w kolejnym zamówieniu już ich zażądano i obecnie już wszystkie Swingi, czyli 120Na, są już wyposażone w lusterka.

Wiadomo, jakie będą wymiary siedzeń w olsztyńskich tramwajach. Wcześniejsze zapisy w dokumentacji mówiły o zakazie stosowania siedzeń „nienormatywnych”, teraz już wiadomo, że miasto miało na myśli fotele o szerokości 40-50 cm w przypadku pojedynczych i 70-90 cm w przypadku podwójnych.

Ponieważ na wszystkich przystankach perony znajdą się na wysokości 24 (przystanki tramwajowe) lub 30 cm (przystanki tramwajowo-autobusowe) licząc od poziomu główki szyny, nie ma potrzeby stosowania w pojazdach umieszczonych przy pierwszych lub drugich drzwiach wysuwanych platform dla wózków sięgających aż do ziemi (czyli wspomnianego poziomu główki szyny). Wystarczy jeśli wspomniane platformy będą zapewniały wjazd wózkiem z poziomu peronu przystanku – miasto zgodziło się z tą uwagą i wprowadziło modyfikację w dokumentacji.

Gdyńskie MAN-y SD 202 z różnymi typami wyświetlaczy

Gdyńskie MAN-y SD 202 z różnymi typami wyświetlaczy. Różnice w czytelności między tablicami klapkowymi a diodowymi (LED) widać gołym okiem - na korzyść oczywiście tych drugich. © OlsztyńskieTramwaje.pl

Bardzo istotną – i pozytywną – zmianą jest dopuszczenie stosowania wyświetlaczy w technologii diodowej LED. Wcześniejszy zapis mówił wyłącznie o tablicach klapkowych, których widoczność jest dużo słabsza, a żywotność krótsza. Teraz możliwe jest zastosowanie wyświetlaczy diodowych – zarówno w przypadku tablic czołowych, jak i bocznych. Nie jest to co prawda wymóg, ale można mieć nadzieję, że mimo to wszyscy producenci zdecydują się na takie właśnie rozwiązanie.

Potwierdzona została informacja, że tramwaje nie będą łączone w wielowagonowe pociągi. Zresztą ta tzw. jazda ukrotniona byłaby niemożliwa ze względów logistycznych – większość peronów przystankowych będzie liczyła 32 m, czyli dokładnie tyle, ile może mieć maksymalnie jeden wóz. Tylko niektóre przystanki węzłowe będą dwa razy (64 m) dłuższe.

Upewniono też producentów, że żaden z przystanków nie powstanie na łuku toru – wszystkie będą znajdowały się na prostych odcinkach, co ułatwi pracę motorniczym i zwiększy bezpieczeństwo pasażerów. Przystanki mogą się znajdować po obu stronach pojazdu, co także po raz kolejny podkreślono w dokumentacji. Możliwość otwierania podczas kursu w jednym kierunku drzwi raz z jednej, raz z drugiej strony została zastrzeżona już wcześniej. Najprawdopodobniej drzwi po lewej stronie wozu będą otwierane przede wszystkim na przystankach końcowych, ale dowiemy się tego dopiero, gdy poznamy pierwsze projekty przystanków – być może architekt zaplanuje na trasie perony wyspowe, a nie tylko boczne.

Reklama

Działania

Informacja

12 Komentarzy

6 11 2011
staff1703

No brawo. Jestem dumny z ludzi pracujących w urzędzie mojego miasta. (Tak chodzi mi głównie o wyświetlacze) 😉

Polubienie

7 11 2011
fanatykosztyńskichtramów

Ciekawi mnie jaki producent wygra przetarg na dostawę tramów do Olsztyna. Według mnie może to być jedna z 2 firm. Solaris Tramino albo Moderus Gamma 🙂 piękne tramwaje

Polubienie

7 11 2011
Janek

Osobiście liczę na zwycięstwo Pesy lub Solarisa. I chcę doczekać chwili, w której będę mógł się przejechać olsztyńskim tramem 🙂

Polubienie

7 11 2011
ko

Może to też być jakaś firma zagraniczna. Lub nawet Newag w konsorcjum.

Polubienie

7 11 2011
gox

Newag nie ma tramów. Równie dobrze i od Cegielskiego mogli by wejść w konsorcjum, ale mam nadzieję, że do tak egzotycznych sytuacji nie dojdzie.

Polubienie

8 11 2011
ko

Mogliby, tylko z kim? Newag już praktykował konsorcja z Ansaldobredą czy Koncarem więc kontakty ma, myślę że postarają się skonstruować konsorcjum również do tego przetargu, tym bardziej, że na tym dość zamkniętym rynku trudno o zamówienia bez doświadczenia, a tutejszy przetarg dużych wymagań w tym względzie nie stawia.

Polubienie

11 11 2011
ko

PS. Newag ma tram, pierwszy ma zostać uruchomiony do końca roku więc jak najbardziej powinno mu zależeć na zdobywaniu doświadczenia.

Polubienie

8 11 2011
Em

Jak bawimy się w zgadywanie, to ja obstawiam taką opcję: tram trójczłonowy na wózkach skrętnych (nie zespolonych z pudłem na stałe), np. Skoda 15T for city (bardzo ładny tram, już jeździ w Pradze i Rydze, więc wiadomo co to jest), czy jeszcze nie jeżdżący Twist Pesy (trochę kupowanie kota w worku).

Polubienie

9 11 2011
gox

Podobnie kupowaniem kota w worku można będzie nazwać tramwaj Solarisa. Aczkolwiek jak dla mnie to bedzię bardzo ciekawy kot 🙂

Polubienie

10 11 2011
Em

Nieważne, czy kot jest czarny, czy biały. Ważne, aby łowił myszy, że zacytuję chińskiego klasyka, choć faktycznie projektowany pojazd dla Jeny wygląda ciekawie (http://www.rynek-kolejowy.pl/index.php?p=fotorelacje&n=247), podobnie zresztą jak i to co kupił w Solarisie Poznań.

Polubienie

12 11 2011
Razparuk

Solaris się sprawdza jak do tej pory, zobaczymy co będzie za rok,dwa. Jednak serwis i obsługa w Solarisie jest b.wysokiej jakości,dbają o klienta wiec sądzę że będzie ok.

Polubienie

15 11 2011
ko

Kilka dni temu pojawiła się już piąta seria pytań. W tej potencjalni wykonawcy dopytywali się głównie o skrajnię/odległości do platform przystankowych.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.
%d blogerów lubi to: