Linia na Pieczewo na przedostatniej prostej

27 07 2023

Wzdłuż całej trasy linii tramwajowej na Pieczewo przywrócono już ruch drogowy, co jest niewątpliwym znakiem, że budowa ma się ku końcowi. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie – do 16 października, kiedy powinna się ona zakończyć, sporo jeszcze pozostało do zrobienia.

Budowa linii tramwajowej w ulicy Wyszyńskiego, między aleją Piłsudskiego a ulicami Augustowską i Żołnierską (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej w ulicy Wyszyńskiego, między aleją Piłsudskiego a ulicami Augustowską i Żołnierską (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

W niedzielę 16 lipca po raz pierwszy od rozpoczęcia robót, po blisko dwóch latach otwarto – częściowo – dla ruchu ulicę Wilczyńskiego na odcinku między ulicą Krasickiego a ówczesną pętlą Pieczewo. Był to pierwszy zamknięty na potrzeby prac odcinek – ruch wstrzymano na nim 2 sierpnia 2021 roku. Otwarcie Wilczyńskiego oznaczało między innymi koniec funkcjonowania obsługiwanej najmniejszymi autobusami linii zastępczej Z13, która przez prawie 24 miesiące kluczyła osiedlowymi uliczkami Pieczewa (Świtycz-Widackiej i Gębika). Na swoje trasy powróciły linie 113, 120, 130, 131 i N01, które korzystają z nowej krańcówki Pieczewo mimo trwających tam wciąż prac budowlanych i torowych. Fragment placu, który będzie służył autobusom, został udostępniony, choć kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej nie mogą jeszcze korzystać z powstającego dla nich budynku socjalnego. Na pieczewskim odcinku trasy gotowe jest torowisko, po którym pojadą też w przyszłości autobusy (obecnie poruszają się jezdnią), stoją słupy i rozwieszona jest sieć trakcyjna. Prace trwają głównie na przystanku końcowym, gdzie wciąż powstają perony i infrastruktura przystankowa.

Budowa linii tramwajowej w ulicy Wilczyńskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Krasickiego (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej w ulicy Wilczyńskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Krasickiego (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Prace w ulicy Krasickiego postępują stosunkowo najwolniej. Na większości tego odcinka dopiero niedawno zaczęto układać torowisko i stawiać słupy trakcyjne, w kilku miejscach brak nawet krawężników wyznaczających pas pod tory, choć korytowanie pod nie wykonano już wszędzie. Ważne jednak, że wreszcie zakończyły się prace niezwiązane bezpośrednio z budową tramwaju, czyli przy przebudowie sieci podziemnych, i wykonawcy mogli wreszcie przystąpić do właściwych robót.

Nową wiadomością jest ta, że przy okazji budowy nowego odcinka sieci wyremontowane zostaną wszystkie ulice, wzdłuż których pobiegnie torowisko. Wcześniej planowano, że nawierzchnie zostaną odnowione tylko tam, gdzie będzie to konieczne ze względu na ingerujący w ulice układ torowy. W alei Piłsudskiego i ulicy Wilczyńskiego i tak przebudowano ulice na całej szerokości, ale na Wyszyńskiego, Synów Pułku i Krasickiego remont miał obejmować głównie okolice skrzyżowań. Teraz wiadomo, że udało się zdobyć fundusze, które pozwolą na remonty, a w dużej części w zasadzie zbudowanie na nowo ulic wzdłuż linii na Pieczewo na całej ich szerokości. W czerwcu miasto ogłosiło w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, że za dodatkowe zadania zapłaci Polimeksowi Mostostalowi i Trakcji 12 915 000 zł (pierwotnie planowano na ten cel 9 314 843,89 zł, ale kwota została zwiększona do ceny zaproponowanej przez wykonawcę), choć trzeba zauważyć, że oprócz prac drogowych suma ta obejmuje także nasadzenia kompensacyjne i ustawienie tzw. zielonych przystanków. Podobnie jak przy pierwszym etapie budowy sieci tramwajowej ogromnie zyskają więc kierowcy. Zresztą budowa tramwaju jest korzystna dla wszystkich, bo nowe chodniki i drogi dla rowerów powstające przy tej okazji oznaczają skok jakościowy w poruszaniu się po mieście dla pieszych i rowerzystów. O poprawie estetyki wspominaliśmy już nieraz, teraz doszły też zadrzewienia i „zazielenienia” – to prawda, że nie obyło się bez wycinek drzew, ale liczba drzew, krzewów i kwiatów posadzonych przez miasto w ramach rekompensaty zasługuje na szacunek. Pierwotnie miano posadzić 205 drzew, potem była mowa o 638, ale udało się na ten cel uzyskać dofinansowanie i ostatecznie nowych drzew będzie w Olsztynie 2800 – za każde wycięte zostaną posadzone dwa nowe. Będą to głównie klony zwyczajne, klony polne, lipy, dęby, jabłonie i grusze ozdobne o obwodzie około 16-18 cm.

Budowa linii tramwajowej w ulicy Krasickiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Barcza (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej w ulicy Krasickiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Barcza (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Dobrze wyglądają prace na estakadzie nad ulicami Krasickiego i Synów Pułku. Kiedy fotografowaliśmy całą trasę na Pieczewo w pierwszych dniach lipca, jeszcze nie można było na niej układać torowiska i mocować słupów trakcyjnych, ale miało się to zmienić do końca miesiąca.

Przez długie miesiące pozostająca w ogonie ulica Wyszyńskiego wygląda obecnie dużo lepiej. Stoją tu słupy trakcyjne, praktycznie uzyskano już ciągłość torowiska, widoczne są platformy przystankowe, zaczyna też być porządkowane otoczenie. Poruszanie się tu pieszych i rowerzystów to wciąż jednak zadanie z gatunku ekstremalnych.

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w pobliżu placu Daszyńskiego (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w pobliżu placu Daszyńskiego (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Najbardziej zaawansowanym odcinkiem nowej trasy jest – oprócz ulicy Wilczyńskiego – ten prowadzący aleją Piłsudskiego. Trudno orzec, czy to zbieg okoliczności, ale także i tu – jak na Pieczewie – mówimy o fragmencie w technologii torowiska betonowego (tym razem wylewanego „na mokro”, na miejscu, a nie z gotowych prefabrykatów), po którym będą poruszały się także autobusy. Udostępniana wcześniej do ruchu fragmentami aleja dziś jest przejezdna już na całej długości. Wróciły na nią autobusy, choć poruszają się jeszcze jezdniami dla samochodów, a nie trambuspasem, na którym wciąż trwają prace. Z tego też powodu nie funkcjonują jeszcze zawrotki, które pojawiły się na tym odcinku jako nowość w olsztyńskiej sieci tramwajowej – do tej pory pokładano umiarkowane zaufanie w kierowcach i unikano, gdzie się dało przecinania się ich dróg z tramwajem. Na półtorakilometrowym odcinku nowego torowiska stoi już podwójny szpaler szpaler słupów podtrzymujących niemal gotową już sieć trakcyjną, a torowisko na początku lipca zachowywało ciągłość nawet na dłuższym fragmencie – od połączenia z dotychczasową siecią przy skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki aż po przecięcie ulicy Pstrowskiego na skrzyżowaniu z Wyszyńskiego i Synów Pułku.

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kościńskiego (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kościńskiego (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Zaawansowanie widać też na placu budowy nowej krańcówki przy Wysokiej Bramie. Niemal na całej długości gotowa jest już nowa nawierzchnia placu Jedności Słowiańskiej, gdzie asfalt został zastąpiony przez kostkę brukową. Krawężniki wytyczają już zakres jezdni, peronów przystankowych, chodników i torowiska. Widać już gołym okiem, że wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy, umożliwiający przesiadki drzwi w drzwi (szkoda, że autobusy będą tu kursowały tylko w jednym kierunku) znajdzie się nieco dalej niż istniejący wcześniej autobusowy – na wysokości ostatniej części budynku PTTK i skweru z pomnikiem Michała Lengowskiego.

Udało się też uzyskać choć trochę więcej miejsca dla pieszych na narożniku placu Jedności Słowiańskiej i ulicy 11 Listopada, gdzie – jak informowaliśmy w poprzednim wpisie – na skutek niedokładności map geodezyjnych między budynkiem a torowiskiem pozostały zaledwie dwa metry i parę centymetrów chodnika. Możliwość manewru była niewielka, bo ze względu na kąt skrętu torowiska i sąsiadujące z nim tereny przedbramia Wysokiej Bramy pod ochroną archeologiczną nie dało się odsunąć toru zbyt daleko, ale chodnika będzie w najwęższym miejscu prawie pół metra więcej niż to się pierwotnie wydawało.

Budowa linii tramwajowej przystanku końcowego Wysoka Brama na placu Jedności Słowiańskiej (5 lipca 2023)

Budowa linii tramwajowej na placu Jedności Słowiańskiej – przystanek końcowy Wysoka Brama (5 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Nowa hala – a w zasadzie hale, bo mowa o dwóch ze sobą połączonych: postojowej i serwisowej – w zajezdni tramwajowej została już praktycznie zbudowana – pokryto już większość ścian i zadaszono budynek. Dalsze prace będą obejmowały już wnętrze i jego wyposażanie oraz rozbudowę układu torowego w zajezdni. Do końca sierpnia ta ostatnia część ma być wykonana, obecnie powinny też już trwać prace przy sieci trakcyjnej w rozbudowywanej części bazy.

Budowa nowych hal zajezdni tramwajowej MPK Olsztyn (6 lipca 2023)

Budowa nowych hal zajezdni tramwajowej MPK Olsztyn (6 lipca 2023) © OlsztyńskieTramwaje.pl

 

Budowa linii tramwajowej (5 lipca 2023) – Pieczewo i Jaroty

Budowa linii tramwajowej (5 lipca 2023) – Nagórki i estakada

Budowa linii tramwajowej (5 lipca 2023) – Kormoran

Budowa linii tramwajowej (5 lipca 2023) – Osiedle Kościuszki

Budowa linii tramwajowej (5 lipca 2023) – nowy przystanek końcowy Wysoka Brama

Budowa nowych hal zajezdni tramwajowej (6 lipca 2023)


Działania

Information

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.