Budowa linii na Pieczewo się rozkręca

17 10 2021

Po wieloletnim oczekiwaniu na przetarg i jego rozstrzygnięcie szybkie tempo prac przy budowie linii tramwajowej na Pieczewo jest jak najbardziej wskazane. W tym roku nie uda się ich jeszcze rozpocząć na całej długości trasy, ale z każdym tygodniem ekipy budowlane wchodzą na kolejne odcinki.

Budowa linii tramwajowej w ulicy Krasickiego, między ulicami Wańkowicza i Barcza (2 października 2021)

Budowa linii tramwajowej w ulicy Krasickiego, między ulicami Wańkowicza i Barcza (2 października 2021) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Harmonogram przewidywał nieco inną kolejność inauguracji działań na poszczególnych ulicach, ale w trakcie przygotowań do przejęcia placów budów okazało się, że plany muszą być zmodyfikowane. Co prawda zgodnie z pierwotnymi założeniami maszyny wjechały najpierw na ulicę Wilczyńskiego i byłą już pętlę Pieczewo, ale już zapowiadany początek prac przy przyszłej estakadzie tramwajowej nad ulicami Krasickiego i Synów Pułku musiał zostać odłożony ze względu na konieczność dodatkowych ustaleń z energetykami. W miejscu estakady przebiega dziś linia wysokiego napięcia, która wymaga przebudowy i pojawiły się uwagi ze strony operatora co do zaproponowanych rozwiązań. To oznacza, że w tym roku właściwych prac budowlanych w tym miejscu nie zobaczymy. Zresztą we wszystkich miejscach, gdzie robotnicy już działają, trwa teraz mało efektowny etap wymiany instalacji podziemnych, który nie zakończy się w tym roku. Pierwsze widoczne elementy infrastruktury typowo tramwajowej zobaczymy zatem w mieście nie wcześniej niż w 2022 roku. Postęp prac jest jednak dobrze widoczny, szczególnie w miejscu przyszłej krańcówki na Pieczewie, gdzie ze względu na podmokły teren trzeba wymienić grunt i dziś mamy tu kilkumetrowy wykop.

Po Pieczewie ekipy budowlane pojawiły się w alei Piłsudskiego oraz na ulicach Wyszyńskiego i Krasickiego. W pierwszym z tych miejsc w sierpniu zamknięto dla ruchu odcinek między Kościuszki a Mazowieckiego (dawną Obiegową) – tam widać już zdecydowany postęp robót, 3 października wyłączono z ruchu kolejny odcinek – od Mazowieckiego do Dworcowej, czego jeszcze nie widać na naszych, robionych dzień wcześniej zdjęciach. Te ostatnie prace wymusiły częściowe zamknięcie placu Inwalidów Wojennych i po raz pierwszy przy tym etapie dało się tak naprawdę odczuć uciążliwości budowy, bo zwężona do jednego pasa w tym rejonie ulica Dworcowa stanęła (a na niej autobusy komunikacji miejskiej). Drogowcy próbują zmienić organizację ruchu tak, aby korki zmniejszyć, ale jeśli nie spadnie liczba kierowców jeżdżących tędy, to wydaje się to mało prawdopodobne.

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w okolicach przystanku Planetarium (2 października 2021)

Budowa linii tramwajowej w alei Piłsudskiego, w okolicach przystanku Planetarium (2 października 2021) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Miasto nie chce w tym roku otwierać wszystkich frontów robót, żeby na zimowe miesiące, kiedy budowa zamrze lub przynajmniej znacznie spowolni, nie wprowadzać niepotrzebnych ograniczeń. Do zimy już wiele zrobić się nie uda, bo także wymiana instalacji podziemnych nie może następować przy zbyt niskich temperaturach, a mało rzeczy tak irytuje mieszkańców jak opuszczone place budów przy jednoczesnych zwężeniach i zamknięciach. Także z tego powodu dopiero w nowym sezonie budowlanym, w 2022 roku rozpocznie się przebudowa krańcówki przy Wysokiej Bramie. Przypomnijmy, że zostanie ona przeniesiona z ulicy 11 Listopada na plac Jedności Słowiańskiej, gdzie powstaną dwa tory połączone z przystankiem autobusowym. Przy tej okazji trzeba było uzgodnić projekt tzw. uczytelnienia przebiegu dawnych murów miejskich i ominąć odkryte w poprzedniej dekadzie pozostałości średniowiecznego mostu. Udało się te sprawy pogodzić, torowisko będzie jednak musiało wejść na plac Jedności Słowiańskiej ostrym łukiem. Szkoda tylko, że miasto zdecydowało się na ustawienie na nowej krańcówce typowych wiat. To miejsce u wrót Starego Miasta, które zasługuje na wyjątkowe potraktowanie i indywidualne rozwiązania architektoniczne.

Reklama

Działania

Informacja

10 Komentarzy

17 10 2021
Kris olsztyniak

Czy zostaną wymienione latarnie przy ulicy Krasickiego i Wyszyńskiego?

Polubienie

17 10 2021
OlsztyńskieTramwaje.pl

Musiałbym zajrzeć do dokumentacji projektowej, bo niestety nie pamiętam. Jeśli tak, to tylko od strony torowiska.

Polubienie

24 10 2021
michal r

To co tam nie wymienią całej ulicy?

Polubienie

30 10 2021
OlsztyńskieTramwaje.pl

Nie, tylko tam, gdzie budowa torowiska wchodzi w istniejącą jezdnię, czyli głównie w obrębie skrzyżowań. Miasto stara się, żeby np. ulicę Wyszyńskiego wyremontować na całej szerokości, ale musi na to znaleźć pieniądze z innych źródeł niż projekt tramwajowy (i słusznie).

Polubienie

19 10 2021
Kris olsztyniak

Sorry jestem teraz poza Olsztynem więc sie zapytam?Jak aktualne są te zdjecia bo na jednym z nich widać że Urania jest jeszcze przed rozbiórka

Polubienie

19 10 2021
OlsztyńskieTramwaje.pl

Z 2 października – zawsze daję datę w podpisie. Niestety, z powodu szaleństwa w pracy nie byłem w stanie obrobić ich i wrzucić wcześniej.

Polubienie

8 11 2021
DanielR

Kiedy następne wpisy. Prosimy o więcej. Pan najlepiej dokumentuje tą inwestycję a poza tym ma pan największa wiedzę o tym rodzaju komunikacji w Olsztynie.

Polubienie

8 11 2021
OlsztyńskieTramwaje.pl

Na razie szykuję szczegółowy wpis o rozbudowie zajezdni, a w weekend wybieram się na kolejną dokumentację fotograficzną budowy, więc pewnie w przyszłym tygodniu.

Polubienie

3 12 2021
user

Otwarto właśnie oferty na rozbudowę zajezdni:
https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/dwie-oferty-na-rozbudowe-zajezdni-tramwajowej-w-olsztynie-71482.html
Kiedy można będzie liczyć na jakiś wpis? 🙂

Polubienie

4 12 2021
OlsztyńskieTramwaje.pl

O zajezdni będzie na pewno w ten weekend – przepraszam za obsuwę, ale w pracy mam od dłuższego czasu szaleństwo, co niestety odbija się na blogu. Zdjęcia z budowy też postaram się wrzucić jak najszybciej, bo znów się zdążyły już trochę zestarzeć.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.
%d blogerów lubi to: