Tory lada dzień

18 11 2014

15 listopada ekipy budowlane Skanskiej położyły pierwsze podkłady pod powstające torowisko dla olsztyńskich tramwajów. Znalazły się one przy ulicy Płoskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Wilczyńskiego i aleją Sikorskiego.

Budowa linii tramwajowej przy ulicy Płoskiego (16 listopada 2014)

Budowa linii tramwajowej przy ulicy Płoskiego (16 listopada 2014) © OlsztyńskieTramwaje.pl

Same szyny wykuwane są w hucie na Śląsku i podobno pierwsza ich partia jest już co najmniej w transporcie. Być może dotarły już na teren zajezdni, gdzie też niedługo powinien zacząć powstawać już układ torowy. Piszemy w trybie przypuszczającym, bo plac budowy zajezdni tramwajowej otacza szczelne blaszane ogrodzenie i podejrzenie czegokolwiek najłatwiejszym zadaniem nie jest. Na szczęście widać to, co nad ziemią i ogrodzeniem, czyli powstającą halę postojową, która jest już na etapie konstrukcji dachu. Wracając jednak do ulicy Płoskiego: jest to najbardziej zaawansowany obecnie plac budowy. Niemal na całej długości ok. 870-metrowego odcinka wzdłuż tej ulicy gotowa jest podbudowa pod torowisko, którego granice są wyznaczone krawężnikami, a między nimi ubity i wyrównany tłuczeń, który właśnie doczekał się pierwszych kilkudziesięciu betonowych podkładów.

Zbliżony stan zaawansowania budowy torowiska widać na ulicy Obiegowej w pobliżu skrzyżowania z Żołnierską, gdzie 11 listopada oddano do użytku wiadukt tej drugiej ulicy nad pierwszą. Za to im bliżej śródmieścia, tym bardziej nic się nie dzieje. Już dwa razy miały rozpocząć się prace na ulicy Kościuszki między placem Konstytucji 3 Maja a skrzyżowaniem z Kętrzyńskiego, ale ratusz już dwukrotnie odwoływał zapowiadane zamknięcie ulicy (drugi raz po godzinie i dwóch minutach od informacji o robotach). Najprawdopodobniej to ostrożność okresu wyborczego, więc raczej do drugiej tury wyborów na prezydenta miasta (30 listopada 2014) zamknięć w centrum spodziewać się nie należy. Trwają prace przy alei Sikorskiego na większości jej długości, ale tu do budowy stricte tramwajowej jeszcze trochę czasu pozostało, bo przy okazji powstawania torowiska aleja przechodzi w zasadzie generalny remont z wymianą instalacji podziemnych włącznie. Najbardziej widocznym elementem związanym z tramwajami jest usypany na skrzyżowaniu z ulicą Tuwima nasyp – to tu odgałęziać się będzie odnoga do Kortowa i widać już miejsce, gdzie znajdzie się torowisko i przystanek, za którym dwa tory zmienią się w jeden.

Reklama

Działania

Informacja

14 Komentarzy

18 11 2014
olsztyniak

Czy ktos wie czy od niedzieli pojechali dalej z podkladami do przodu?

Polubienie

18 11 2014
Cezary

Miło patrzeć na zdjęcia z realizacji kontraktów..serce się raduje. Mnie osobiście martwi brak jakichkolwiek prac na ul.Kościuszki, Żołnierskiej nie mówiąc o odnodze do Starego Miasta.

Polubienie

18 11 2014
Em

Żołnierska i Kościuszki ruszą po oddaniu Obiegowej. Na Piłsudskiego i 11 listopada juz chodzili i robili pomiary, poznaczyli na czerwono coś na chodnikach – i pewnie po II turze wyborów rusza 🙂

Polubienie

19 11 2014
Buzon

Dzisiaj tj. 19-ego z rana widziałem zaparkowanego TIR-a z kolejną „porcją” świeżutkich podkładów 🙂

Polubienie

19 11 2014
Kamil

Dokładnie. Wyglądało to tak jakby mieli zacząć kłaść drugą „nitkę”.

Polubienie

19 11 2014
olsztyniak

Czy ma ktos nowe „newsy” z Ploskiego?

Polubienie

19 11 2014
gox

Dostałem przed sekundą cynk od znajomego, że pierwsze rozjazdy już są kładzione, a tory ponoć już w trasie jadą koleją do Olsztyna 🙂

Polubienie

19 11 2014
Em

Rozjazdy kładą już w zajezdni – tam ich jest przecież sporo :).

Polubienie

20 11 2014
olsztyniak

Juz sa na Ploskiego!

Polubienie

20 11 2014
Chemi

Wyprzedziles mnie 😉

Polubienie

20 11 2014
Tomasz Flaga

Czy zmiana na stanowisku prezydenta miasta (o ile nastąpi) może być zagrożeniem dla tramwajów? Pan M. w wywiadzie sprzed wyborów mówił, że „tramwaje tak, ale nie teraz, na razie wystarczy kupić 10 solarisów” (cytat niedokładny). Wiem, że umowy są już podpisane, ale zawsze mogą „nagle” pojawić się dziwne okoliczności i okaże się, że „się nie da, nie zdążymy” itd.

Polubienie

21 11 2014
Chemi

Dyskusja na temat była już w poprzednim wątku 😉

Polubienie

21 11 2014
OlsztyńskieTramwaje.pl

Jak się chce, zawsze można zaszkodzić. A w przypadku wyboru pana CJM może to być chęć utrącenia sztandarowej inwestycji poprzednika, więc niebezpieczeństwo jest duże. A więcej tu: https://olsztynskietramwaje.pl/2014/11/13/pierwsze-zdjecia-solarisa-tramino-olsztyn/#comment-5386

Polubienie

22 11 2014
Tomasz Flaga

Dzięki, znalazłem.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.
%d blogerów lubi to: